Results for Beneteau First 40.7 Class/统一设计组First40.7 class

Daily Pointscore for 25 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1CHN55028华帝聚能号Vatti Sailing TeamJono RankineCHN1 11
2CHN55027万科浪骑队Vanke Longcheer曾海涛Zeng HaitaoCHN2 22
3CHN55022大鹏号Team CourrierGery TrentesauxFRA3 33
46440北京航海中心队Beijing Sailing CenterRick PointonGBR4 44
5CHN55020Yo!Tobias OConnellUAE5 55
6CHN55029威克赛队VicsailRobin HawthornAUS6 66
7CHN55021BR-12TeamEvgenii NikiforovRUS7 77
8CHN55025博纳多中国队Beneteau ChinaEric IngoufFRA8 88
9CHN55017AGRITECNOManuel De TomasSPA9 99
10CHN55016马来西亚队TEAM MALAYSIA powered by BMWVincent ChanMAS10 1010
11CHN55015Lord of the SailNeugodnikov EvgenyRUS11 1111
12CHN55009高新盛号GAO XIN SHENGTiffany KooCHN12 1212
13CHN55024康士坦茨湖队Lake of ConstanceRupert DieschGER13 1313
14CHN55005ArcoraOrel KalomeniTUR14 1414
15CHN55012游艇中队Squadron MarineGivenchy LangerAUS15 1515
16CHN55019自由队Team FreedomAnatoliy PopovRUS16 1616
17CHN55037七尺帆船队Seven Feet TeamMikhail ErmakovRUS17 1717
18CHN55032悉尼观鲸队Whale Watching SydneyIan FordAUS18 1818
19CHN55030Team LumenaOlivier DecampsCHN19 1919
20CHN55006深圳海事超越队SHENZHEN Forward MSA王陈绩Wang ChenjiCHN20 2020
21CHN55002AQVAVITHakan BorteceneTUR21 2121
22CHN55001WOB TEAMLoik MorgantCHN22 2222
23CHN55033Kirin - 麒麟Patrick LamHKG23 2323
24CHN55007IYMAShkurin NikolayRUS24 2424
25CHN55023白金海鸥队Platinum SeagullsHelen RuudSWE25 2525
26CHN55018香港DEA女子队HK DEA LadiesBonnie YungHKG26 2626
27HKG2023白浪帆船队Team Whitewave  吴亮William WuCHN27 2727
28CHN55011直播海南ZHIBOHAINAN王少军Wang ShaojunCHNDNS(29) 2929

Race Results for Race 1 in Beneteau First 40.7 Class/统一设计组First40.7 class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
CHN55028华帝聚能号Vatti Sailing TeamJono Rankineflags/chn11
CHN55027万科浪骑队Vanke Longcheer曾海涛Zeng Haitaoflags/chn22
CHN55022大鹏号Team CourrierGery Trentesauxflags/fra33
6440北京航海中心队Beijing Sailing CenterRick Pointonflags/gbr44
CHN55020Yo!Tobias OConnellflags/uae55
CHN55029威克赛队VicsailRobin Hawthornflags/aus66
CHN55021BR-12TeamEvgenii Nikiforovflags/rus77
CHN55025博纳多中国队Beneteau ChinaEric Ingoufflags/fra88
CHN55017AGRITECNOManuel De Tomasflags/spa99
CHN55016马来西亚队TEAM MALAYSIA powered by BMWVincent Chanflags/mas1010
CHN55015Lord of the SailNeugodnikov Evgenyflags/rus1111
CHN55009高新盛号GAO XIN SHENGTiffany Kooflags/chn1212
CHN55024康士坦茨湖队Lake of ConstanceRupert Dieschflags/ger1313
CHN55005ArcoraOrel Kalomeniflags/tur1414
CHN55012游艇中队Squadron MarineGivenchy Langerflags/aus1515
CHN55019自由队Team FreedomAnatoliy Popovflags/rus1616
CHN55037七尺帆船队Seven Feet TeamMikhail Ermakovflags/rus1717
CHN55032悉尼观鲸队Whale Watching SydneyIan Fordflags/aus1818
CHN55030Team LumenaOlivier Decampsflags/chn1919
CHN55006深圳海事超越队SHENZHEN Forward MSA王陈绩Wang Chenjiflags/chn2020
CHN55002AQVAVITHakan Borteceneflags/tur2121
CHN55001WOB TEAMLoik Morgantflags/chn2222
CHN55033Kirin - 麒麟Patrick Lamflags/hkg2323
CHN55007IYMAShkurin Nikolayflags/rus2424
CHN55023白金海鸥队Platinum SeagullsHelen Ruudflags/swe2525
CHN55018香港DEA女子队HK DEA LadiesBonnie Yungflags/hkg2626
HKG2023白浪帆船队Team Whitewave  吴亮William Wuflags/chn2727
CHN55011直播海南ZHIBOHAINAN王少军Wang Shaojunflags/chnDNS29

Results for IRC组别 A class

Daily Pointscore for 25 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG2333天马队lighthorse康晓阳Shawn KangCHN1 11
2RUS 3481RUSSKY TEAMDenis LogutenkoRUS2 22
3HKG600自力Jelik庞辉Frank PongCHN3 33
4HKG 2201华安队HuaAn Sailing TeamLI Qing, Dominic LawHKG4 44
5HKG2183广发银行海狼号Sea Wolf颜宇业Yan YuyeCHN5 55
6HKG2250TIPSY EASY劉世傑HKG6 66
7CHN17002海航梦之队HNA SAILING万祥俊Wan XiangjunCHNDNS(15) 1515
8CHN17007雅图帆船队Team ACTO刘昌隆Liu ChanglongCHNDNS(15) 1515
9CHN17003游牧虎2队 YOMOVO2林育忠Lin Yu ZhongCHNDNS(15) 1515
10CHN55038蜗牛联想号Team Snail Thinkpad He BinCHNDNS(15) 1515
11CHN55045泰祺TYCHE樊光明Fan GuangmingCHNDNS(15) 1515
12CHN17008三亚游牧虎帆船队YOMOVOMartin HingstCHNDNS(15) 1515
13Sailier 46七星湾号Sevenstar Bay吕东Lv DongCHNDNS(15) 1515
14CHN55043奥特迅ATC桂红军CHNDNS(15) 1515

Race Results for Race 1 in IRC组别 A class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2333天马队lighthorse康晓阳Shawn Kangflags/chn12:44:1602:34:161.14102:56:0111
RUS 3481RUSSKY TEAMDenis Logutenkoflags/rus12:55:0302:45:031.09703:01:0422
HKG600自力Jelik庞辉Frank Pongflags/chn12:09:4801:59:481.52103:02:1333
HKG 2201华安队HuaAn Sailing TeamLI Qing, Dominic Lawflags/hkg12:42:5702:32:571.22003:06:3644
HKG2183广发银行海狼号Sea Wolf颜宇业Yan Yuyeflags/chn13:00:2902:50:291.09603:06:5155
HKG2250TIPSY EASY劉世傑flags/hkg13:06:4902:56:491.14803:22:5966
CHN55045泰祺TYCHE樊光明Fan Guangmingflags/chn 1.122 DNS15
Sailier 46七星湾号Sevenstar Bay吕东Lv Dongflags/chn 1.121 DNS15
CHN55038蜗牛联想号Team Snail Thinkpad He Binflags/chn 1.106 DNS15
CHN55043奥特迅ATC桂红军flags/chn 1.162 DNS15
CHN17008三亚游牧虎帆船队YOMOVOMartin Hingstflags/chn 1.093 DNS15
CHN17002海航梦之队HNA SAILING万祥俊Wan Xiangjunflags/chn 1.093 DNS15
CHN17007雅图帆船队Team ACTO刘昌隆Liu Changlongflags/chn 1.093 DNS15
CHN17003游牧虎2队 YOMOVO2林育忠Lin Yu Zhongflags/chn 1.093 DNS15

Results for IRC组别 B class

Daily Pointscore for 25 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG2102Whiskey JackNick Southward HKG1 11
2MAS2807Elena TeamKorolev NikolaiRUS2 22
3HKG1995传声头队Talkinghead钟荣光Tonny ChungHKG3 33
4HKG2119Andiamo赖嘉辉Lai Ka FaiHKG4 44
5HKG2278AmaZeYeung Kwok YeeHKG5 55
6HKG2368TSANTALI希腊莎塔里帆船队王军Wang JunCHN6 66
7CHN55058鸿洲烎之队Team Yin麦世能Mai ShinengCHNDNS(10) 1010
8CHN55052神马队Team Shenma吴昊Wu HaoCHNDNS(10) 1010
9CHN55055七海号Hai Yun HaoAlberto CarraroCHNDNS(10) 1010

Race Results for Race 1 in IRC组别 B class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2102Whiskey JackNick Southward flags/hkg13:12:5303:02:531.02003:06:3211
MAS2807Elena TeamKorolev Nikolaiflags/rus13:17:1903:07:191.01003:09:1122
HKG1995传声头队Talkinghead钟荣光Tonny Chungflags/hkg13:17:5803:07:581.03003:13:3633
HKG2119Andiamo赖嘉辉Lai Ka Faiflags/hkg13:17:5203:07:521.03603:14:3844
HKG2278AmaZeYeung Kwok Yeeflags/hkg13:29:3503:19:351.01703:22:5955
HKG2368TSANTALI希腊莎塔里帆船队王军Wang Junflags/chn13:31:1703:21:171.08603:38:3666
CHN55052神马队Team Shenma吴昊Wu Haoflags/chn 1.081 DNS10
CHN55058鸿洲烎之队Team Yin麦世能Mai Shinengflags/chn 1.002 DNS10
CHN55055七海号Hai Yun HaoAlberto Carraroflags/chn 0.993 DNS10

Results for IRC组别 C class

Daily Pointscore for 25 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1CHN26015中国意志队China Spirit谢军Xie JunCHN1 11
2CHN26010中航帆艇俱乐部队ECC Club陈俊豪Chen JunhaoCHN2 22
3CHN26019中航中欧夏令营队Euro-China Summer Camp TeamPatrick LindqvistFIN3 33
4CHN26011中航元﹒屿海队AVIC Yuan Yu HaiAnders LewanderSWE4 44
5CHN26013烟台帆船协会队Yantai Yachting Association孔庆杰Kong QingjieCHN5 55
6CHN26018长江玫瑰队Cheung Kong Rose Team米雯娟Mi WenjuanCHN6 66
7CHN26012升洋帆船队Sunrise MarinewareGreg ButcharAUS7 77
8CHN26016上海风暴骑士帆船队SKSU洪锡祺Hong XiqiCHN8 88
9CHN26014汉嘉队Headjoin吴飞腾Wu FeitengCHNDNF(11) 1111
10CHN26017云南玉溪抚仙湖帆船队FUXIAN LAKE邓新强Deng XinqiangCHNDNF(11) 1111

Race Results for Race 1 in IRC组别 C class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
CHN26015中国意志队China Spirit谢军Xie Junflags/chn11
CHN26010中航帆艇俱乐部队ECC Club陈俊豪Chen Junhaoflags/chn22
CHN26019中航中欧夏令营队Euro-China Summer Camp TeamPatrick Lindqvistflags/fin33
CHN26011中航元﹒屿海队AVIC Yuan Yu HaiAnders Lewanderflags/swe44
CHN26013烟台帆船协会队Yantai Yachting Association孔庆杰Kong Qingjieflags/chn55
CHN26018长江玫瑰队Cheung Kong Rose Team米雯娟Mi Wenjuanflags/chn66
CHN26012升洋帆船队Sunrise MarinewareGreg Butcharflags/aus77
CHN26016上海风暴骑士帆船队SKSU洪锡祺Hong Xiqiflags/chn88
CHN26017云南玉溪抚仙湖帆船队FUXIAN LAKE邓新强Deng Xinqiangflags/chnDNF11
CHN26014汉嘉队Headjoin吴飞腾Wu Feitengflags/chnDNF11

Results for HKPN Division 1 class

Daily Pointscore for 25 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG1268SimplicityPeter WongHKG1 11
2HKG2318TT队曾虎Tiger ZengCHN2 22
3CHN55042上合BARRACUDA邓凡Deng FanHKG3 33
4CHN55089三力星号紫荆帆船队SLX Bauhinia Sailing Team刘永雄Chris LauCHN4 44
5HKG2170Hail BeaverJoseph WongHKG5 55
6C6295睡小猪Sleeepy Pigggy汪整霖 Sammy WongHKG6 66
7HKG1269KYRENIA風之島譚榮Tam WingHKG7 77
8HKG2253JeNa PaBeBen ChongHKG8 88
9CHN55040加侨-友帆队Team Jia Qiao You Fan陆岭 Lu LingCHNDNS(10) 1010

Race Results for Race 1 in HKPN Division 1 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG1268SimplicityPeter Wongflags/hkg13:59:1703:44:170.81603:07:1711
HKG2318TT队曾虎Tiger Zengflags/chn13:25:4303:10:431.04003:08:0322
CHN55042上合BARRACUDA邓凡Deng Fanflags/hkg13:35:0603:20:060.98303:16:4233
CHN55089三力星号紫荆帆船队SLX Bauhinia Sailing Team刘永雄Chris Lauflags/chn13:51:1103:36:110.90903:23:5244
HKG2170Hail BeaverJoseph Wongflags/hkg13:46:1703:31:170.96303:26:3855
C6295睡小猪Sleeepy Pigggy汪整霖 Sammy Wongflags/hkg14:33:0004:18:000.78703:28:4366
HKG1269KYRENIA風之島譚榮Tam Wingflags/hkg14:10:2903:55:290.86303:32:3877
HKG2253JeNa PaBeBen Chongflags/hkg13:51:0403:36:041.00403:33:4188
CHN55040加侨-友帆队Team Jia Qiao You Fan陆岭 Lu Lingflags/chn 0.887 DNS10

Results for HKPN Division 2 class

Daily Pointscore for 25 Oct 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8Total PointsScore
1HKG2355海逸Haiyi黄少波Huang ShaoboCHN1 11
2HKG2011ASA-HKAndrew KayHKG2 22
3HKG2139华安雄涛队HuaAn Cutting Edge司徒耀桂Szeto Yiu KwaiHKG3 33
4HKG2252Team FootlooseWong Chi Hin,HenryHKG4 44
5W55050法诺海南航空Farnova HNA郭格林 Guo GelinCHNDNS(9) 99
6CHN55054合正东部湾千帆会 Hezheng Eastern Bay Challenge Yacht Club周凤磊 Zhou FengleiCHNDNS(9) 99
7HKG 2136Team Kiasu!Peter LeungHKGDNF(9) 99
8CHN55060顽主号Team Wanzhu潘伟华Pan WeihuaCHNDNS(9) 99

Race Results for Race 1 in HKPN Division 2 class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG2355海逸Haiyi黄少波Huang Shaoboflags/chn12:53:0402:38:041.14903:05:4411
HKG2011ASA-HKAndrew Kayflags/hkg13:21:3303:06:331.03503:11:1322
HKG2139华安雄涛队HuaAn Cutting Edge司徒耀桂Szeto Yiu Kwaiflags/hkg13:32:3403:17:341.02003:20:4433
HKG2252Team FootlooseWong Chi Hin,Henryflags/hkg13:45:0003:30:001.06003:43:5244
CHN55060顽主号Team Wanzhu潘伟华Pan Weihuaflags/chn 1.036 DNS9
CHN55054合正东部湾千帆会 Hezheng Eastern Bay Challenge Yacht Club周凤磊 Zhou Fengleiflags/chn 1.022 DNS9
W55050法诺海南航空Farnova HNA郭格林 Guo Gelinflags/chn 0.985 DNS9
HKG 2136Team Kiasu!Peter Leungflags/hkg 1.179 DNF9