Results for IRC One class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1SIN6886/ HKG 2097Foxy Lady VIBill BremnerSIN 1 11
2SIN 418WindsikherSarab SinghSIN 2 22
3HKG2300Signal 8Patrick Pender / Jamie McWilliamHKG 3 33
4HKG 2248Island FlingPaul F. WinkelmannHKG 4 44
5HKG 2822EFG Bank MandrakeBurns/KinmonthHKG 5 55
6MAS 4701UtaridIshak Bin Jab (Royal Malaysian Navy)MAS 6 66
71943KatsuMati SeppEST 7 77
8RUS768LeRo-3Alexey TakhovskiRUS 8 88
9HKG 2005Jing JingSergei GolovanovRUS 9 99
10BVI 33Shift Change (PH Plus)Nick GreenTHA 10 1010

Race Results for Race 3 in IRC One class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
SIN6886/ HKG 2097Foxy Lady VIBill Bremnerflags/sin14:46:4804:31:481.11805:03:5211
SIN 418WindsikherSarab Singhflags/sin14:46:2704:31:271.13105:07:0122
HKG2300Signal 8Patrick Pender / Jamie McWilliamflags/hkg14:34:4704:19:471.19405:10:1133
HKG 2248Island FlingPaul F. Winkelmannflags/hkg14:31:1704:16:171.22105:12:5544
HKG 2822EFG Bank MandrakeBurns/Kinmonthflags/hkg14:50:0204:35:021.14105:13:4955
MAS 4701UtaridIshak Bin Jab (Royal Malaysian Navy)flags/mas14:32:5104:17:511.22005:14:3566
1943KatsuMati Seppflags/est14:47:1704:32:171.17005:18:3477
RUS768LeRo-3Alexey Takhovskiflags/rus14:45:0504:30:051.24205:35:2788
HKG 2005Jing JingSergei Golovanovflags/rus15:17:2805:02:281.11705:37:5199
BVI 33Shift Change (PH Plus)Nick Greenflags/tha15:03:3904:48:391.21305:50:081010

Results for IRC Two class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1AUS6038FujinPeter SorensenAUS 1 1.51.5
2JPN6666KarasuYasuo NanamoriJPN 1 1.51.5
3GBR6612RSailplaneKirill SakhartsevRUS 3 33
4RUS 3481No ApplauseDenis SaranaRUS 4 44
5F243Steel de BreezeBrian de VriesAUS 5 55
6RUS5500FirstVlasov NikolayRUS 6 66

Race Results for Race 3 in IRC Two class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
AUS6038FujinPeter Sorensenflags/aus14:18:5903:58:591.10704:24:3311.5 (FIN)
JPN6666KarasuYasuo Nanamoriflags/jpn14:29:0604:09:061.06204:24:3311.5 (FIN)
GBR6612RSailplaneKirill Sakhartsevflags/rus14:25:1904:05:191.10204:30:2033
RUS 3481No ApplauseDenis Saranaflags/rus14:30:0404:10:041.08904:32:1944
F243Steel de BreezeBrian de Vriesflags/aus14:30:5704:10:571.11104:38:4855
RUS5500FirstVlasov Nikolayflags/rus14:43:2004:23:201.06904:41:3066

Results for IRC Three class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1THA2012Navy 1LT.JG.Pontep SookudomTHA 1 11
2HKG 2093Red Kite IIAnthony RootHKG 2 22
3AUS010Ichi BanMatt AllenAUS 3 33
4SIN 232EndeavourTan Thong MengSIN 4 44
5MAS 2807ElenaKorolev NikolaiRUS 5 55
6GBR4497Team Kata RocksPeter DyerTHA 6 66
7SIN 999Rock N RollaGreg ReynoldsAUS 7 77
8NZLl 6800Ruby TuesdayAndrei ArbuzovRUS 8 88
9MAS88Skandia EOWStuart WilliamsonMAS 9 99
10RUS 621UminokoNikolai OstapenkoRUS 10 1010

Race Results for Race 3 in IRC Three class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
THA2012Navy 1LT.JG.Pontep Sookudomflags/tha14:58:3404:33:340.96804:24:4911
HKG 2093Red Kite IIAnthony Rootflags/hkg14:44:3104:19:311.02904:27:0322
AUS010Ichi BanMatt Allenflags/aus14:51:4104:26:411.01304:30:0933
SIN 232EndeavourTan Thong Mengflags/sin14:52:0904:27:091.01804:31:5844
MAS 2807ElenaKorolev Nikolaiflags/rus14:53:5804:28:581.01804:33:4855
GBR4497Team Kata RocksPeter Dyerflags/tha15:01:1004:36:100.99604:35:0466
SIN 999Rock N RollaGreg Reynoldsflags/aus14:46:2804:21:281.05604:36:0777
NZLl 6800Ruby TuesdayAndrei Arbuzovflags/rus14:49:4604:24:461.04504:36:4188
MAS88Skandia EOWStuart Williamsonflags/mas15:02:5704:37:570.99704:37:0799
RUS 621UminokoNikolai Ostapenkoflags/rus15:14:1904:49:191.05805:06:061010

Results for Premier class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1THA 2555Pine-PacificIthinai YingsiriTHA 1 11
2C19M23PachmoChristoph GanswindtTHA 2 22
3THA55EmpiricalRobert Nash - Yacht EmpiricalTHA 3 33
4MAS99Sailing Adventures (Baby Tonga)Brian PozzeyAUS 4 44
5NZ 9250SababaGrant WichmanNZL 5 55
62LetiziaDr.Jens EhrhardtTHA 6 66
7MON 76Silandra VGian Luca BraggiottiMON DNS(9) 99
8RUS 1OverdriveKen RidleyAUS DNF(9) 99

Race Results for Race 2 in Premier class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
THA 2555Pine-PacificIthinai Yingsiriflags/tha13:21:0004:16:001.21105:10:0111
C19M23PachmoChristoph Ganswindtflags/tha14:13:1405:08:141.11605:43:5922
THA55EmpiricalRobert Nash - Yacht Empiricalflags/tha14:05:2005:00:201.14605:44:1133
MAS99Sailing Adventures (Baby Tonga)Brian Pozzeyflags/aus14:06:0305:01:031.16305:50:0744
NZ 9250SababaGrant Wichmanflags/nzl13:51:1304:46:131.24305:55:4655
2LetiziaDr.Jens Ehrhardtflags/tha14:19:4105:14:411.22606:25:4866
RUS 1OverdriveKen Ridleyflags/aus 1.126 DNF9
MON 76Silandra VGian Luca Braggiottiflags/mon 1.389 DNS9

Results for Sports Boats class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1123Planet BlueKazumi AsaiJPN 1 11
2TBATeam TornadoLincoln ReddingTHA 2 22
312IPPAIMakiko MatsuishiJPN 3 33
4114SakuraToshio FurutaJPN 4 44

Race Results for Race 3 in Sports Boats class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
123Planet BlueKazumi Asaiflags/jpn15:35:0405:05:041.00005:05:0411
TBATeam TornadoLincoln Reddingflags/tha15:36:3405:06:341.00005:06:3422
12IPPAIMakiko Matsuishiflags/jpn15:37:3705:07:371.00005:07:3733
114SakuraToshio Furutaflags/jpn15:42:0605:12:061.00005:12:0644

Results for Bareboat Charter class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1S10Tezaurus (Rambutan)Peter Kochnev (skipper)RUS 1 11
25643VentureDavid BoekemannAUS 2 22
3B40 (tbc)AlexaEvgeny NeugodnikovRUS 3 33
4B46UhuruAudrey DuvanovRUS 4 44
5TBDTeam Nord (Sumalee)Andrey NovoderezhkinRUS 5 55
6THA00700SitaNikolay ShkurinRUS 6 66
7B45Tonicola 2Perm Yacht CentreTHA 7 77
8S7PapayaTony OatsUK 8 88
9S11TamarindRoland GrafAUT 9 99
10S4PhalinBoris GusevRUS 10 1010
11S3Snap DragonYury KharazyanRUS 11 1111
12S8Guangzhou Sailing Club (Lychee)Samuel ShenCHN 12 1212
13B50Storm RiderXIQI HONGCHN 13 1313
14B46IsabellaMichael PhillipsAUS 14 1414
15Harmony 47CervantesEkalo AlexanderRUS 15 1515
16E 1 (Rus 7)EmmjayIgor SkvortsovRUS 16 1616
17S5MaleeAnatolly ShchurenkovRUS 17 1717
18AU 3187HugoAlan Breidahl / Ben ReshawAUS 18 1818

Race Results for Race 2 in Bareboat Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
S10Tezaurus (Rambutan)Peter Kochnev (skipper)flags/rus13:47:1604:37:161.01504:41:2611
5643VentureDavid Boekemannflags/aus13:40:3004:30:301.04204:41:5222
B40 (tbc)AlexaEvgeny Neugodnikovflags/rus14:10:3305:00:330.95204:46:0733
B46UhuruAudrey Duvanovflags/rus13:45:2504:35:251.03904:46:0944
TBDTeam Nord (Sumalee)Andrey Novoderezhkinflags/rus13:57:5004:47:500.99904:47:3355
THA00700SitaNikolay Shkurinflags/rus13:48:0504:38:051.04504:50:3666
B45Tonicola 2Perm Yacht Centreflags/tha13:56:2804:46:281.02204:52:4677
S7PapayaTony Oatsflags/uk13:59:5704:49:571.01504:54:1888
S11TamarindRoland Grafflags/aut14:07:2604:57:261.01505:01:5499
S4PhalinBoris Gusevflags/rus14:13:0905:03:090.99905:02:511010
S3Snap DragonYury Kharazyanflags/rus14:13:4405:03:440.99905:03:261111
S8Guangzhou Sailing Club (Lychee)Samuel Shenflags/chn14:09:4704:59:471.01505:04:171212
B50Storm RiderXIQI HONGflags/chn14:04:1104:54:111.03805:05:221313
B46IsabellaMichael Phillipsflags/aus14:11:4405:01:441.03505:12:181414
Harmony 47CervantesEkalo Alexanderflags/rus14:17:0805:07:081.01805:12:401515
E 1 (Rus 7)EmmjayIgor Skvortsovflags/rus14:15:2205:05:221.03605:16:221616
S5MaleeAnatolly Shchurenkovflags/rus14:31:2805:21:280.99905:21:091717
AU 3187HugoAlan Breidahl / Ben Reshawflags/aus14:53:2905:43:291.01805:49:401818

Results for Open Charter class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1B34Little EvaMaxim TaranovRUS 1 11
2YP6SarawadeeNikiforov EugenyRUS 2 22
3B385Gokova Sailing AgataVladimir OleynikovRUS 3 33
4YP 8Tharawadee 2Dmitry GornyyRUS 4 44
5B33Fei JianViktor ZakharovRUS 5 55
6THAFidgiKen IshikawaJPN 6 66
7B38ShirazSimon LudlowHKG 7 77
8YP9Just Eight (Supanwadee)Atsushi OtaJPN 8 88
9B33Fei MaoJakob HandteGER 9 99

Race Results for Race 2 in Open Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
B34Little EvaMaxim Taranovflags/rus14:29:0105:19:010.91004:50:1811
YP6SarawadeeNikiforov Eugenyflags/rus14:27:3005:17:300.93004:55:1722
B385Gokova Sailing AgataVladimir Oleynikovflags/rus14:19:4005:09:400.97705:02:3333
YP 8Tharawadee 2Dmitry Gornyyflags/rus14:27:5605:17:560.95205:02:4044
B33Fei JianViktor Zakharovflags/rus14:52:4005:42:400.90905:11:2955
THAFidgiKen Ishikawaflags/jpn15:01:5805:51:580.88805:12:3366
B38ShirazSimon Ludlowflags/hkg14:55:5105:45:510.95305:29:3677
YP9Just Eight (Supanwadee)Atsushi Otaflags/jpn15:03:2705:53:270.93505:30:2988
B33Fei MaoJakob Handteflags/ger15:15:5706:05:570.92205:37:2499

Results for Sunsail Charter class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1S10RambutanPeter KochnevRUS 1 11
2TBDTeam Nord (Sumalee)Andrey NovoderezhkinRUS 2 22
3S7PapayaTony OatsUK 3 33
4S11TamarindRoland GrafAUT 4 44
5S4PhalinBoris GusevRUS 5 55
6S3Snap DragonYury KharazyanRUS 6 66
7S8Guangzhou Sailing Club (Lychee)Samuel ShenCHN 7 77
8S5MaleeAnatolly ShchurenkovRUS 8 88

Race Results for Race 2 in Sunsail Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
S10RambutanPeter Kochnevflags/rus13:47:1604:37:161.01504:41:2611
TBDTeam Nord (Sumalee)Andrey Novoderezhkinflags/rus13:57:5004:47:500.99904:47:3322
S7PapayaTony Oatsflags/uk13:59:5704:49:571.01504:54:1833
S11TamarindRoland Grafflags/aut14:07:2604:57:261.01305:01:1844
S4PhalinBoris Gusevflags/rus14:13:0905:03:090.99905:02:5155
S3Snap DragonYury Kharazyanflags/rus14:13:4405:03:440.99905:03:2666
S8Guangzhou Sailing Club (Lychee)Samuel Shenflags/chn14:09:4704:59:471.01505:04:1777
S5MaleeAnatolly Shchurenkovflags/rus14:31:2805:21:280.99905:21:0988

Results for Firefly 850 Sports class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1FF298Twin SharksJohn NewnhamGBR 1 11
2FF777VoodooHans RahmannTHA 2 22
3FF222Moto InziRoger KingdonTHA 3 33
4FF888/690Advanced RacingNeil EyreGBR 4 44
5FF959BlueNozeGeorge EddingsGBR 5 55
6FF559MambaRobin YoungGBR DNF(7) 77

Race Results for Race 3 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
FF298Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr14:33:5503:58:551.00003:58:5511
FF777VoodooHans Rahmannflags/tha14:42:1804:07:181.00004:07:1822
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/tha14:44:3004:09:301.00004:09:3033
FF888/690Advanced RacingNeil Eyreflags/gbr14:57:1204:22:121.00004:22:1244
FF959BlueNozeGeorge Eddingsflags/gbr15:04:5704:29:571.00004:29:5755
FF559MambaRobin Youngflags/gbr 1.000 DNF7

Results for Multihull Racing class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
103Asia Catamarans HurricaneAlan CarwadineTHA 1 11
2M165MojoPeter WilcoxTHA 2 22
35Multihull SolutionsScott DuncansonTHA 3 33
4AC002Da VinciMark PescottTHA 4 44
5THA888Sweet ChariotHenry KayeTHA 5 55
6TH94Cedar SwanRadab KanjanavanitTHA 6 66
704Gokova Sailing AfterburnerAlexander VelikohodkoRUS 7 77
8GBR720MMiss SaigonDavid LiddellTHA 8 88
9204Slunkies on Shanghai BabyStuart CromptonAUS 9 99

Race Results for Race 3 in Multihull Racing class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
03Asia Catamarans HurricaneAlan Carwadineflags/tha14:37:2203:57:220.89703:32:5511
M165MojoPeter Wilcoxflags/tha14:35:2103:55:210.91303:34:5222
5Multihull SolutionsScott Duncansonflags/tha14:52:4504:12:450.87803:41:5533
AC002Da VinciMark Pescottflags/tha15:25:4304:45:430.77803:42:1744
THA888Sweet ChariotHenry Kayeflags/tha14:40:5004:00:500.95303:49:3155
TH94Cedar SwanRadab Kanjanavanitflags/tha15:40:2605:00:260.77203:51:5666
04Gokova Sailing AfterburnerAlexander Velikohodkoflags/rus15:06:1704:26:170.91304:03:0777
GBR720MMiss SaigonDavid Liddellflags/tha15:24:3804:44:380.88004:10:2988
204Slunkies on Shanghai BabyStuart Cromptonflags/aus16:16:0205:36:020.81004:32:1199

Results for Multihull Cruising class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1S38ArianaAndrey NikikovRUS 1 11
2Lagoon 380Star FruitRoman ShirokovRUS 2 22
3tbaMinnieNorikazu AraiJPN 3 33
42Fleur d EpiceJim HarrisAUS DNS(5) 55

Race Results for Race 2 in Multihull Cruising class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
S38ArianaAndrey Nikikovflags/rus12:59:4003:44:400.59002:12:3311
Lagoon 380Star FruitRoman Shirokovflags/rus13:17:1504:02:150.58802:22:2722
tbaMinnieNorikazu Araiflags/jpn13:13:1103:58:110.63002:30:0333
2Fleur d EpiceJim Harrisflags/aus 0.600 DNS5

Results for Modern Classic class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1tbaRemingtonJim EllisTHA 1 11
2tbaSansiri (Windstar)Ging Patinyakorn BuranromTHA 2 22
3tbaFarrgo ExpressPeter WaNZL 3 33
4YC360Patrice IIIHiroaki TanakaJPN 4 44
5MLT 1295Taihu Shanshui Marina - Big "A"Horst Latkis / Mr. Wayne Pan - Big "A"THA 5 55

Race Results for Race 2 in Modern Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
tbaRemingtonJim Ellisflags/tha12:54:3003:34:300.94003:21:3811
tbaSansiri (Windstar)Ging Patinyakorn Buranromflags/tha12:57:0903:37:090.94103:24:2022
tbaFarrgo ExpressPeter Waflags/nzl12:56:4603:36:460.97803:32:0033
YC360Patrice IIIHiroaki Tanakaflags/jpn12:58:1903:38:190.99403:37:0044
MLT 1295Taihu Shanshui Marina - Big "A"Horst Latkis / Mr. Wayne Pan - Big "A"flags/tha13:09:4703:49:471.01803:53:5555

Results for Cruising class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1159Rumrunner11Chris HillierTHA 1 11
2C11Lady BubblyChris MitchellAUS 2 22
319Rainbow DreamSimon PiffSIN 3 33
4F142BasantiChristine CuthbertsonAUS 4 44
5HKG 2368LiannetLijianHKG 5 55
6USALindaLindaTHA 6 66

Race Results for Race 2 in Cruising class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
159Rumrunner11Chris Hillierflags/tha12:53:2003:33:200.97703:28:2611
C11Lady BubblyChris Mitchellflags/aus13:06:0803:46:080.95303:35:3022
19Rainbow DreamSimon Piffflags/sin13:06:2303:46:230.95703:36:3933
F142BasantiChristine Cuthbertsonflags/aus13:03:3403:43:340.97303:37:3244
HKG 2368LiannetLijianflags/hkg13:03:4003:43:401.08604:02:5455
USALindaLindaflags/tha13:09:3903:49:391.09104:10:3366

Results for Classic class

Daily Pointscore for 03 Dec 2013

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1tbaSunshine SchoonerPeter WoodTHA 1 11
2tbaS/Y ArgoSam Butler-HoggTHA 2 22

Race Results for Race 2 in Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
tbaSunshine SchoonerPeter Woodflags/tha12:39:2703:14:271.11803:37:2711
tbaS/Y ArgoSam Butler-Hoggflags/tha13:13:2703:48:270.95203:37:2922