Results for IRC Zero class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1HKG600JelikFrank PongHKG 21 33
2THA72Wan MarangKevin WhitcraftTHA 13 44
3RP45KatsuBen CopleyAUS 42 66
4MAS7401Royal Malaysian NavyMohamad Razali MansorMAS 34 77
5NZL 8681Sailing AdventuresBrian PozzeyAUS 5DNS(7) 1212
6BVI33PH PlusAurelien FaugeresFRA DNC(7)DNS(7) 1414

Race Results for Race 4 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
THA72Wan MarangKevin Whitcraftflags/tha09:38:5700:33:571.24200:42:1011
HKG600JelikFrank Pongflags/hkg09:32:4600:27:461.52000:42:1222
MAS7401Royal Malaysian NavyMohamad Razali Mansorflags/mas09:39:5300:34:531.22100:42:3633
RP45KatsuBen Copleyflags/aus09:40:0800:35:081.24300:43:4044
NZL 8681Sailing AdventuresBrian Pozzeyflags/aus09:45:2800:40:281.25500:50:4755
BVI33PH PlusAurelien Faugeresflags/fra 1.217 DNC7

Race Results for Race 5 in IRC Zero class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HKG600JelikFrank Pongflags/hkg12:10:5602:05:561.52003:11:2511
RP45KatsuBen Copleyflags/aus12:50:4802:45:481.24303:26:0522
THA72Wan MarangKevin Whitcraftflags/tha12:53:4402:48:441.24203:29:3433
MAS7401Royal Malaysian NavyMohamad Razali Mansorflags/mas12:57:0102:52:011.22103:30:0244
BVI33PH PlusAurelien Faugeresflags/fra 1.217 DNS7
NZL 8681Sailing AdventuresBrian Pozzeyflags/aus 1.255 DNS7

Results for IRC One class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1SIN2008Walawala 2Steve ManningSIN 11 22
2SIN 6886Foxy Lady 6Bill BremnerSIN 42 66
3AUS6038Ichi BanDavid FullerAUS 24 66
4AUS55KukukerchuDavid RossAUS 35 88
5HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred KinmonthHKG 63 99
6HKG6800Ruby TuesdayArbuzov AndreyRUS 57 1212
7AUS1943KatsuMatti SeppRUS 86 1414
8SIN8888SwitchbladeDmitry GornyyRUS 79 1616
9USA7700whalewatchingsydney.net (Babe)Ian FordAUS 98 1717
10RUS595FeelingPark ViacheslavRUS 10DNF(11) 2121

Race Results for Race 4 in IRC One class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin09:44:4900:34:491.17800:41:0111
AUS6038Ichi BanDavid Fullerflags/aus09:47:1500:37:151.10900:41:1922
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/aus09:45:0700:35:071.20100:42:1133
SIN 6886Foxy Lady 6Bill Bremnerflags/sin09:48:0600:38:061.11600:42:3144
HKG6800Ruby TuesdayArbuzov Andreyflags/rus09:50:3500:40:351.04800:42:3255
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg09:47:4600:37:461.14000:43:0366
SIN8888SwitchbladeDmitry Gornyyflags/rus09:51:2600:41:261.08300:44:5277
AUS1943KatsuMatti Seppflags/rus09:48:2600:38:261.17100:45:0088
USA7700whalewatchingsydney.net (Babe)Ian Fordflags/aus09:50:2800:40:281.15700:46:4999
RUS595FeelingPark Viacheslavflags/rus09:53:1800:43:181.08600:47:011010

Race Results for Race 5 in IRC One class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
SIN2008Walawala 2Steve Manningflags/sin12:55:5502:45:551.17803:15:2711
SIN 6886Foxy Lady 6Bill Bremnerflags/sin13:06:0302:56:031.11603:16:2822
HKG2282EFG MandrakeNick Burns / Fred Kinmonthflags/hkg13:03:0502:53:051.14003:17:1933
AUS6038Ichi BanDavid Fullerflags/aus13:09:0002:59:001.10903:18:3144
AUS55KukukerchuDavid Rossflags/aus12:56:3002:46:301.20103:19:5855
AUS1943KatsuMatti Seppflags/rus13:05:0702:55:071.17103:25:0466
HKG6800Ruby TuesdayArbuzov Andreyflags/rus13:29:5603:19:561.04803:29:3277
USA7700whalewatchingsydney.net (Babe)Ian Fordflags/aus13:13:1103:03:111.15703:31:5788
SIN8888SwitchbladeDmitry Gornyyflags/rus13:37:2103:27:211.08303:44:3499
RUS595FeelingPark Viacheslavflags/rus 1.086 DNF11

Results for IRC Two class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1AUS 10Ichi BanMatt AllenAUS 1 11
2MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart WilliamsonMAS 2 22
351Fidgi Team AmandaLennart FahlgrenSWE 3 33
4THA2012Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat PoonpatTHA RDG(4) 44
5THA 125Royal Thai Navy 2Commander Peera SagurtamTHA RDG(5) 55
6GBR4497Kata RocksPeter DyerGBR RDG(6) 66

Race Results for Race 4 in IRC Two class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
AUS 10Ichi BanMatt Allenflags/aus12:24:5203:09:521.00703:11:1211
MAS88Skandia Endeavour Of WhitbyStuart Williamsonflags/mas12:43:4503:28:450.99803:28:2022
51Fidgi Team AmandaLennart Fahlgrenflags/swe13:37:3204:22:320.88903:53:2433
THA2012Royal Thai Navy 1CPO.1 Wiwat Poonpatflags/tha 0.969 RDG4 (RDG)
THA 125Royal Thai Navy 2Commander Peera Sagurtamflags/tha 0.973 RDG5 (RDG)
GBR4497Kata RocksPeter Dyerflags/gbr 0.993 RDG6 (RDG)

Results for Premier class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12Total PointsScore
1GBR6821RTitania of CowesRichard DobbsGBR 1 11
2THA 2555Pine-PacificIthinai YingsiriTHA 2 22
3HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing LeeHKG 3 33
4MAS99Baby TongaBryan DormanAUS DNC(5) 55

Race Results for Race 3 in Premier class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
GBR6821RTitania of CowesRichard Dobbsflags/gbr11:52:5502:47:551.25303:30:2411
THA 2555Pine-PacificIthinai Yingsiriflags/tha12:00:2402:55:241.21203:32:3522
HKG2260XenaPeter Forsythe & Jing Leeflags/hkg12:03:3702:58:371.21903:37:4433
MAS99Baby TongaBryan Dormanflags/aus 1.163 DNC5

Results for Platu One Design class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1132IPPAIMakiko MatsuishiJPN 1 11
2118Tuay LekScott DuncansonTHA 2 22
3123SakuraToshio FurutaJPN RDG(3) 33
4125The BeaverJunichi IshikawaJPN RDG(4) 44

Race Results for Race 4 in Platu One Design class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
132IPPAIMakiko Matsuishiflags/jpn12:57:4903:42:491.00003:42:4911
118Tuay LekScott Duncansonflags/tha13:08:2203:53:221.00003:53:2222
123SakuraToshio Furutaflags/jpn 1.000 RDG3 (RDG)
125The BeaverJunichi Ishikawaflags/jpn 1.000 RDG4 (RDG)

Results for Modern Classic class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
1YC360Patrice IIITim CostelloIRL 1 11
2CAN13Pytheus AuraReinhard HaiberCAN 2 22
357WindstarPeter WoodTHA 3 33
417Free WindNicholas SmithTHA 4 44
548Emerald BlueNick BandTHA 5 55

Race Results for Race 3 in Modern Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
YC360Patrice IIITim Costelloflags/irl12:09:4702:54:471.00802:56:1111
CAN13Pytheus AuraReinhard Haiberflags/can12:13:0002:58:001.01303:00:1922
57WindstarPeter Woodflags/tha12:31:4403:16:440.94403:05:4333
17Free WindNicholas Smithflags/tha12:43:4603:28:460.94603:17:3044
48Emerald BlueNick Bandflags/tha12:41:0103:26:010.99703:25:2455

Results for Bareboat Charter class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
1GBR6612RSail PlaneKirill SakhartsevRUS 1 11
2B45Tonicola 2Mikhail BeloborodovRUS 2 22
35643Agility International (Venture)Graeme SheldonAUS 3 33
4S7Lucky Lady LucyTony OatesTHA 4 44
5B46UhuruAndrey DuvanovRUS 5 55
6S10Beda (Rambutan)Alex ChachavaRUS 6 66
7B38ShirazTom HillSIN 7 77
82CervantesRenat BatyrovRUS 8 88
9S3KanyaAndrey TensinRUS 9 99
1032Fei YuRobert ExstersteinJPN 10 1010
11123SarawadeeNikiforov EvgeniiRUS RDG(11) 1111
12S2ChailaiLucky StarRUS RDG(12) 1212
13S8LycheeKisliakov SergeyRUS RDG(13) 1313
14GBR6010TBourgeois TagOliver WilceTHA RDG(14) 1414
15S9PapayaKoichi YamashitaJPN RDG(15) 1515
16B33Fei MaoJakob HardteGER RDG(16) 1616
1711Sudsakorn tooGusev BorisRUS RDG(17) 1717
18B46CGigi-B (Isabella)Hein VettewinkelNED RDG(18) 1818
19S411AnchaliPaul KendallGBR RDG(19) 1919
20S4LawanWendle WaldSIN RDG(20) 2020
21E1Men With Hats - EmmjayRichard Wendt (MEN WITH HATS)CHN DNF(24) 2424
22THA007SitaNikolay ShkurinRUS DNF(24) 2424
23B34Little EvaIgor GorokhovRUS DNF(24) 2424

Race Results for Race 3 in Bareboat Charter class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
GBR6612RSail PlaneKirill Sakhartsevflags/rus11:48:3902:38:391.09902:54:2111
B45Tonicola 2Mikhail Beloborodovflags/rus12:05:4102:55:411.02202:59:3322
5643Agility International (Venture)Graeme Sheldonflags/aus12:07:1002:57:101.04303:04:4733
S7Lucky Lady LucyTony Oatesflags/tha12:23:0703:13:071.01603:16:1244
B46UhuruAndrey Duvanovflags/rus12:19:1003:09:101.04003:16:4455
S10Beda (Rambutan)Alex Chachavaflags/rus12:29:3203:19:321.01603:22:4466
B38ShirazTom Hillflags/sin12:58:4503:48:450.95503:52:1177
2CervantesRenat Batyrovflags/rus13:21:4604:11:461.02204:17:1888
S3KanyaAndrey Tensinflags/rus13:29:1704:19:170.99804:18:4699
32Fei YuRobert Exstersteinflags/jpn13:56:2004:46:200.90404:18:511010
123SarawadeeNikiforov Evgeniiflags/rus 0.931 RDG11 (RDG)
S2ChailaiLucky Starflags/rus 0.998 RDG12 (RDG)
S8LycheeKisliakov Sergeyflags/rus 1.016 RDG13 (RDG)
GBR6010TBourgeois TagOliver Wilceflags/tha 0.954 RDG14 (RDG)
S9PapayaKoichi Yamashitaflags/jpn 1.016 RDG15 (RDG)
B33Fei MaoJakob Hardteflags/ger 0.922 RDG16 (RDG)
11Sudsakorn tooGusev Borisflags/rus 0.948 RDG17 (RDG)
B46CGigi-B (Isabella)Hein Vettewinkelflags/ned 1.036 RDG18 (RDG)
S411AnchaliPaul Kendallflags/gbr 0.998 RDG19 (RDG)
S4LawanWendle Waldflags/sin 0.998 RDG20 (RDG)
E1Men With Hats - EmmjayRichard Wendt (MEN WITH HATS)flags/chn 1.036 DNF24
B34Little EvaIgor Gorokhovflags/rus 0.916 DNF24
THA007SitaNikolay Shkurinflags/rus 1.045 DNF24

Results for Multihull class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1M165MojoPeter WilcoxTHA 21 33
2641FantasiaAndrew StranskyAUS 12 33
3THA888Sweet ChariotMark ThornborrowTHA 33 66
4204Shanghai BabyRobin YoungAUS 44 88
5n/aNipperTimothy RobinsSIN DNF(8)DNS(8) 1616
63Asia Catamarans HurricaneAlan CarwadineTHA DNF(8)DNC(8) 1616
702Sidewinder of DarwinJohn PunchAUS DNF(8)DNF(8) 1616

Race Results for Race 4 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus09:57:5100:32:510.82200:27:0011
M165MojoPeter Wilcoxflags/tha09:55:3900:30:390.91400:28:0122
THA888Sweet ChariotMark Thornborrowflags/tha09:55:5000:30:500.90900:28:0233
204Shanghai BabyRobin Youngflags/aus10:07:5400:42:540.80800:34:4044
3Asia Catamarans HurricaneAlan Carwadineflags/tha 0.917 DNF8
n/aNipperTimothy Robinsflags/sin 0.688 DNF8
02Sidewinder of DarwinJohn Punchflags/aus 0.908 DNF8

Race Results for Race 5 in Multihull class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
M165MojoPeter Wilcoxflags/tha12:14:1401:49:140.91401:39:5011
641FantasiaAndrew Stranskyflags/aus12:27:0702:02:070.82201:40:2322
THA888Sweet ChariotMark Thornborrowflags/tha12:21:4801:56:480.90901:46:1033
204Shanghai BabyRobin Youngflags/aus13:14:1702:49:170.80802:16:4744
3Asia Catamarans HurricaneAlan Carwadineflags/tha 0.917 DNC8
n/aNipperTimothy Robinsflags/sin 0.688 DNS8
02Sidewinder of DarwinJohn Punchflags/aus 0.908 DNF8

Results for Firefly 850 Sports class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
1FF777VoodooHans RahmannTHA 11 22
2FF888Dyer StraitsPeter DyerTHA 22 44
3FF298Twin SharksJohn NewnhamGBR 33 66
4FF559MambaJohn SpencerAUS 74 1111
5FF959BluenozeGeorge EddingsTHA 65 1111
6FFAdvancedAdvanced Racing TeamCHN 4DNF(8) 1212
7FF222Moto InziRoger KingdonGBR 5DNF(8) 1313

Race Results for Race 4 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
FF777VoodooHans Rahmannflags/tha09:51:2100:31:211.00000:31:2111
FF888Dyer StraitsPeter Dyerflags/tha09:51:2500:31:251.00000:31:2522
FF298Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr09:51:3200:31:321.00000:31:3233
FFAdvancedAdvanced Racing Teamflags/chn09:54:0400:34:041.00000:34:0444
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr09:55:0600:35:061.00000:35:0655
FF959BluenozeGeorge Eddingsflags/tha10:00:2200:40:221.00000:40:2266
FF559MambaJohn Spencerflags/aus10:04:4100:44:411.00000:44:4177

Race Results for Race 5 in Firefly 850 Sports class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
FF777VoodooHans Rahmannflags/tha12:34:5002:14:501.00002:14:5011
FF888Dyer StraitsPeter Dyerflags/tha12:39:4402:19:441.00002:19:4422
FF298Twin SharksJohn Newnhamflags/gbr12:44:4402:24:441.00002:24:4433
FF559MambaJohn Spencerflags/aus13:02:2602:42:261.00002:42:2644
FF959BluenozeGeorge Eddingsflags/tha13:07:4402:47:441.00002:47:4455
FFAdvancedAdvanced Racing Teamflags/chn 1.000 DNF8
FF222Moto InziRoger Kingdonflags/gbr 1.000 DNF8

Race Results for Race 3 in Classic class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
1935SiriusSimon Morrisflags/tha14:16:4005:01:401.00005:01:4011

Results for Cruising class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9Total PointsScore
1HK2299No NameWilliam LoAUS 1 11
2tbaSansiri (Ok-La)Patinyakorn BuranromTHA 2 22
334968AstraeusWilliam SaxTHA 3 33
4385Gokova SailingKirill StashevskiyTHA 4 44
5USALindaJack CristensenUSA RDG(5) 55

Race Results for Race 3 in Cruising class

Sail NoBoatNameCountryFin TimeElapsedCorrectedPlacePoints
HK2299No NameWilliam Loflags/aus11:52:1002:37:101.14302:59:3811
tbaSansiri (Ok-La)Patinyakorn Buranromflags/tha13:49:5804:34:580.82103:45:4522
34968AstraeusWilliam Saxflags/tha13:17:4204:02:420.93303:46:2633
385Gokova SailingKirill Stashevskiyflags/tha13:10:5303:55:530.97803:50:4244
USALindaJack Cristensenflags/usa 1.072 RDG5 (RDG)

Results for Phantom 295 Overall class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
134 Chun Leung Michael ChengHKG 114 66
224 Natthaphong PhonoppharatTHA 323 88
325 Marina Alabau NeiraESP 741 1212
440 Hei Man ChanHKG 1232 1717
533 Daniel BlinnikkaFIN 557 1717
623 Ek BoonsawadTHA 675 1818
735 Gabriel BrettellHKG 21010 2222
828 Navin SingsartTHA 1086 2424
937 Siripon Kaewduang-NgamTHA 1868 3232
107 Sirichai PhusiriTHA 17119 3737
119 Phattharadanai ChinainTHA 91414 3737
1217 Guedez MarcosMTQ 151211 3838
1336 Lo Jun HaoSIN 111712 4040
148 Nattanont ChuiTHA 82019 4747
1518 York RobertGBR 131618 4747
1639 Sunaree SermrosTHA 221813 5353
1713 Sundbye TheoderNOR RDG(20)1320 5353
183 Blanca Alabau NeiraESP 161522 5353
1927 Pornanan PayungkasemTHA 49DNS(41) 5454
2010 Thanatip suksomchotTHA 141923 5656
2132 Whatcharapong JunthamTHA 202115 5656
2238 Sarocha PrumpraiTHA 232317 6363
231 Set Naing AungMYA 212525 7171
246 Skaug OdaNOR 192826 7373
2515 Warit PaiboonTHA 253024 7979
2611 Kriengkrai PhusiriTHA 242729 8080
2722 Thet Ko KoMYA DNF(41)2616 8383
2821 Min MinMYA DNF(41)2421 8686
295 Sopida PutthapinitTHA DNF(41)2227 9090
302 Ye HtetMYA DNF(41)3128 100100
314 Duangkamon PhongernTHA DNF(41)2930 100100
3219 Emma LabourneGBR DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
3331 Wirat JunthamTHA DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
3430 Prakasit HongpradabTHA DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
3516 Patipon VilaiTHA DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
3641 Block JanGER DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
3729 Chairat DangdeemarkTHA DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
3812 Frydman DanISR DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
3926 Justin AnearnUSA DNF(41)DNF(41)DNF(41) 123123
4014 Pattnun KamsangTHA DNF(41)DNF(41)DNF(41) 164164

Race Results for Race 4 in Phantom 295 Overall class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
35Gabriel Brettellflags/hkg22
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha33
27Pornanan Payungkasemflags/tha44
33Daniel Blinnikkaflags/fin55
23Ek Boonsawadflags/tha66
25Marina Alabau Neiraflags/esp77
8Nattanont Chuiflags/tha88
9Phattharadanai Chinainflags/tha99
28Navin Singsartflags/tha1010
36Lo Jun Haoflags/sin1111
40Hei Man Chanflags/hkg1212
18York Robertflags/gbr1313
10Thanatip suksomchotflags/tha1414
17Guedez Marcosflags/mtq1515
3Blanca Alabau Neiraflags/esp1616
7Sirichai Phusiriflags/tha1717
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha1818
6Skaug Odaflags/nor1919
32Whatcharapong Junthamflags/tha2020
13Sundbye Theoderflags/norRDG20 (RDG)
1Set Naing Aungflags/mya2121
39Sunaree Sermrosflags/tha2222
38Sarocha Prumpraiflags/tha2323
11Kriengkrai Phusiriflags/tha2424
15Warit Paiboonflags/tha2525
31Wirat Junthamflags/thaDNF41
21Min Minflags/myaDNF41
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF41
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF41
12Frydman Danflags/isrDNF41
22Thet Ko Koflags/myaDNF41
41Block Janflags/gerDNF41
26Justin Anearnflags/usaDNF41
2Ye Htetflags/myaDNF41
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF41
16Patipon Vilaiflags/thaDNF41
4Duangkamon Phongernflags/thaDNF41
5Sopida Putthapinitflags/thaDNF41
19Emma Labourneflags/gbrDNF41

Race Results for Race 5 in Phantom 295 Overall class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha22
40Hei Man Chanflags/hkg33
25Marina Alabau Neiraflags/esp44
33Daniel Blinnikkaflags/fin55
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha66
23Ek Boonsawadflags/tha77
28Navin Singsartflags/tha88
27Pornanan Payungkasemflags/tha99
35Gabriel Brettellflags/hkg1010
7Sirichai Phusiriflags/tha1111
17Guedez Marcosflags/mtq1212
13Sundbye Theoderflags/nor1313
9Phattharadanai Chinainflags/tha1414
3Blanca Alabau Neiraflags/esp1515
18York Robertflags/gbr1616
36Lo Jun Haoflags/sin1717
39Sunaree Sermrosflags/tha1818
10Thanatip suksomchotflags/tha1919
8Nattanont Chuiflags/tha2020
32Whatcharapong Junthamflags/tha2121
5Sopida Putthapinitflags/tha2222
38Sarocha Prumpraiflags/tha2323
21Min Minflags/mya2424
1Set Naing Aungflags/mya2525
22Thet Ko Koflags/mya2626
11Kriengkrai Phusiriflags/tha2727
6Skaug Odaflags/nor2828
4Duangkamon Phongernflags/tha2929
15Warit Paiboonflags/tha3030
2Ye Htetflags/mya3131
31Wirat Junthamflags/thaDNF41
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF41
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF41
12Frydman Danflags/isrDNF41
41Block Janflags/gerDNF41
26Justin Anearnflags/usaDNF41
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF41
16Patipon Vilaiflags/thaDNF41
19Emma Labourneflags/gbrDNF41

Race Results for Race 6 in Phantom 295 Overall class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
25Marina Alabau Neiraflags/esp11
40Hei Man Chanflags/hkg22
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha33
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg44
23Ek Boonsawadflags/tha55
28Navin Singsartflags/tha66
33Daniel Blinnikkaflags/fin77
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha88
7Sirichai Phusiriflags/tha99
35Gabriel Brettellflags/hkg1010
17Guedez Marcosflags/mtq1111
36Lo Jun Haoflags/sin1212
39Sunaree Sermrosflags/tha1313
9Phattharadanai Chinainflags/tha1414
32Whatcharapong Junthamflags/tha1515
22Thet Ko Koflags/mya1616
38Sarocha Prumpraiflags/tha1717
18York Robertflags/gbr1818
8Nattanont Chuiflags/tha1919
13Sundbye Theoderflags/nor2020
21Min Minflags/mya2121
3Blanca Alabau Neiraflags/esp2222
10Thanatip suksomchotflags/tha2323
15Warit Paiboonflags/tha2424
1Set Naing Aungflags/mya2525
6Skaug Odaflags/nor2626
5Sopida Putthapinitflags/tha2727
2Ye Htetflags/mya2828
11Kriengkrai Phusiriflags/tha2929
4Duangkamon Phongernflags/tha3030
31Wirat Junthamflags/thaDNF41
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF41
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF41
12Frydman Danflags/isrDNF41
27Pornanan Payungkasemflags/thaDNS41
41Block Janflags/gerDNF41
26Justin Anearnflags/usaDNF41
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF41
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF41
16Patipon Vilaiflags/thaDNF41
19Emma Labourneflags/gbrDNF41

Results for Phantom 295 Men class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
134 Chun Leung Michael ChengHKG 1112 55
224 Natthaphong PhonoppharatTHA 2321 88
323 Ek BoonsawadTHA 4643 1717
435 Gabriel BrettellHKG 3276 1818
533 Daniel BlinnikkaFIN 5535 1818
628 Navin SingsartTHA 8754 2424
736 Lo Jun HaoSIN 7887 3030
827 Pornanan PayungkasemTHA 646DNS(17) 3333
932 Whatcharapong JunthamTHA 9998 3535
1022 Thet Ko KoMYA DNF(17)DNF(17)119 5454
1121 Min MinMYA DNF(17)DNF(17)1010 5454
1226 Justin AnearnUSA DNF(17)DNF(17)DNF(17)DNF(17) 6868
1341 Block JanGER DNS(17)DNF(17)DNF(17)DNF(17) 6868
1431 Wirat JunthamTHA DNF(17)DNF(17)DNF(17)DNF(17) 6868
1529 Chairat DangdeemarkTHA DNF(17)DNF(17)DNF(17)DNF(17) 6868
1630 Prakasit HongpradabTHA DNF(17)DNF(17)DNF(17)DNF(17) 6868

Race Results for Race 3 in Phantom 295 Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha22
35Gabriel Brettellflags/hkg33
23Ek Boonsawadflags/tha44
33Daniel Blinnikkaflags/fin55
27Pornanan Payungkasemflags/tha66
36Lo Jun Haoflags/sin77
28Navin Singsartflags/tha88
32Whatcharapong Junthamflags/tha99
31Wirat Junthamflags/thaDNF17
21Min Minflags/myaDNF17
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF17
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF17
22Thet Ko Koflags/myaDNF17
41Block Janflags/gerDNS17
26Justin Anearnflags/usaDNF17

Race Results for Race 4 in Phantom 295 Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
35Gabriel Brettellflags/hkg22
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha33
27Pornanan Payungkasemflags/tha44
33Daniel Blinnikkaflags/fin55
23Ek Boonsawadflags/tha66
28Navin Singsartflags/tha77
36Lo Jun Haoflags/sin88
32Whatcharapong Junthamflags/tha99
31Wirat Junthamflags/thaDNF17
21Min Minflags/myaDNF17
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF17
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF17
22Thet Ko Koflags/myaDNF17
41Block Janflags/gerDNF17
26Justin Anearnflags/usaDNF17

Race Results for Race 5 in Phantom 295 Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg11
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha22
33Daniel Blinnikkaflags/fin33
23Ek Boonsawadflags/tha44
28Navin Singsartflags/tha55
27Pornanan Payungkasemflags/tha66
35Gabriel Brettellflags/hkg77
36Lo Jun Haoflags/sin88
32Whatcharapong Junthamflags/tha99
21Min Minflags/mya1010
22Thet Ko Koflags/mya1111
31Wirat Junthamflags/thaDNF17
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF17
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF17
41Block Janflags/gerDNF17
26Justin Anearnflags/usaDNF17

Race Results for Race 6 in Phantom 295 Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
24Natthaphong Phonoppharatflags/tha11
34Chun Leung Michael Chengflags/hkg22
23Ek Boonsawadflags/tha33
28Navin Singsartflags/tha44
33Daniel Blinnikkaflags/fin55
35Gabriel Brettellflags/hkg66
36Lo Jun Haoflags/sin77
32Whatcharapong Junthamflags/tha88
22Thet Ko Koflags/mya99
21Min Minflags/mya1010
31Wirat Junthamflags/thaDNF17
30Prakasit Hongpradabflags/thaDNF17
29Chairat Dangdeemarkflags/thaDNF17
27Pornanan Payungkasemflags/thaDNS17
41Block Janflags/gerDNF17
26Justin Anearnflags/usaDNF17

Results for Phantom 295 Women class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
125 Marina Alabau NeiraESP 2121 66
240 Hei Man ChanHKG 1212 66
337 Siripon Kaewduang-NgamTHA 3333 1212
439 Sunaree SermrosTHA DNF(6)444 1818
542 Sarocha PrumpraiTHA 4555 1919

Race Results for Race 3 in Phantom 295 Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
40Hei Man Chanflags/hkg11
25Marina Alabau Neiraflags/esp22
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha33
42Sarocha Prumpraiflags/tha44
39Sunaree Sermrosflags/thaDNF6

Race Results for Race 4 in Phantom 295 Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
25Marina Alabau Neiraflags/esp11
40Hei Man Chanflags/hkg22
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha33
39Sunaree Sermrosflags/tha44
42Sarocha Prumpraiflags/tha55

Race Results for Race 5 in Phantom 295 Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
40Hei Man Chanflags/hkg11
25Marina Alabau Neiraflags/esp22
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha33
39Sunaree Sermrosflags/tha44
42Sarocha Prumpraiflags/tha55

Race Results for Race 6 in Phantom 295 Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
25Marina Alabau Neiraflags/esp11
40Hei Man Chanflags/hkg22
37Siripon Kaewduang-Ngamflags/tha33
39Sunaree Sermrosflags/tha44
42Sarocha Prumpraiflags/tha55

Results for Phantom 295 Youth Men class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
117 Guedez MarcosMTQ 1522 1010
27 Sirichai PhusiriTHA 4611 1212
39 Phattharadanai ChinainTHA 5243 1414
418 York RobertGBR 2354 1414
58 Nattanont ChuiTHA 3175 1616
613 Sundbye TheoderNOR 7RDG(6)36 2222
710 Thanatip suksomchotTHA 8467 2525
811 Kriengkrai PhusiriTHA 68911 3434
915 Warit PaiboonTHA 99108 3636
101 Set Naing AungMYA DNF(15)789 3939
112 Ye HtetMYA DNF(15)DNF(15)1110 5151
1216 Patipon VilaiTHA DNF(15)DNF(15)DNF(15)DNF(15) 6060
1312 Frydman DanISR DNF(15)DNF(15)DNF(15)DNF(15) 6060
1414 Pattnun KamsangTHA DNF(15)DNF(15)DNF(15)DNF(15) 7575

Race Results for Race 3 in Phantom 295 Youth Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
17Guedez Marcosflags/mtq11
18York Robertflags/gbr22
8Nattanont Chuiflags/tha33
7Sirichai Phusiriflags/tha44
9Phattharadanai Chinainflags/tha55
11Kriengkrai Phusiriflags/tha66
13Sundbye Theoderflags/nor77
10Thanatip suksomchotflags/tha88
15Warit Paiboonflags/tha99
12Frydman Danflags/isrDNF15
1Set Naing Aungflags/myaDNF15
2Ye Htetflags/myaDNF15
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF15
16Patipon Vilaiflags/thaDNF15

Race Results for Race 4 in Phantom 295 Youth Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
8Nattanont Chuiflags/tha11
9Phattharadanai Chinainflags/tha22
18York Robertflags/gbr33
10Thanatip suksomchotflags/tha44
17Guedez Marcosflags/mtq55
7Sirichai Phusiriflags/tha66
13Sundbye Theoderflags/norRDG6 (RDG)
1Set Naing Aungflags/mya77
11Kriengkrai Phusiriflags/tha88
15Warit Paiboonflags/tha99
12Frydman Danflags/isrDNF15
2Ye Htetflags/myaDNF15
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF15
16Patipon Vilaiflags/thaDNF15

Race Results for Race 5 in Phantom 295 Youth Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
7Sirichai Phusiriflags/tha11
17Guedez Marcosflags/mtq22
13Sundbye Theoderflags/nor33
9Phattharadanai Chinainflags/tha44
18York Robertflags/gbr55
10Thanatip suksomchotflags/tha66
8Nattanont Chuiflags/tha77
1Set Naing Aungflags/mya88
11Kriengkrai Phusiriflags/tha99
15Warit Paiboonflags/tha1010
2Ye Htetflags/mya1111
12Frydman Danflags/isrDNF15
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF15
16Patipon Vilaiflags/thaDNF15

Race Results for Race 6 in Phantom 295 Youth Men class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
7Sirichai Phusiriflags/tha11
17Guedez Marcosflags/mtq22
9Phattharadanai Chinainflags/tha33
18York Robertflags/gbr44
8Nattanont Chuiflags/tha55
13Sundbye Theoderflags/nor66
10Thanatip suksomchotflags/tha77
15Warit Paiboonflags/tha88
1Set Naing Aungflags/mya99
2Ye Htetflags/mya1010
11Kriengkrai Phusiriflags/tha1111
12Frydman Danflags/isrDNF15
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF15
14Pattnun Kamsangflags/thaDNF15
16Patipon Vilaiflags/thaDNF15

Results for Phantom 295 Youth Women class

Daily Pointscore for 04 Dec 2012

PlaceSail NoBoatNameCountryR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Total PointsScore
13 Blanca Alabau NeiraESP 1111 44
26 Skaug OdaNOR 2232 99
35 Sopida PutthapinitTHA DNF(6)DNF(6)23 1717
44 Duangkamon PhongernTHA 3DNF(6)44 1717
519 Emma LabourneGBR DNF(6)DNF(6)DNF(6)DNF(6) 2424

Race Results for Race 3 in Phantom 295 Youth Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
3Blanca Alabau Neiraflags/esp11
6Skaug Odaflags/nor22
4Duangkamon Phongernflags/tha33
5Sopida Putthapinitflags/thaDNF6
19Emma Labourneflags/gbrDNF6

Race Results for Race 4 in Phantom 295 Youth Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
3Blanca Alabau Neiraflags/esp11
6Skaug Odaflags/nor22
4Duangkamon Phongernflags/thaDNF6
5Sopida Putthapinitflags/thaDNF6
19Emma Labourneflags/gbrDNF6

Race Results for Race 5 in Phantom 295 Youth Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
3Blanca Alabau Neiraflags/esp11
5Sopida Putthapinitflags/tha22
6Skaug Odaflags/nor33
4Duangkamon Phongernflags/tha44
19Emma Labourneflags/gbrDNF6

Race Results for Race 6 in Phantom 295 Youth Women class

Sail NoBoatNameCountryPlacePoints
3Blanca Alabau Neiraflags/esp11
6Skaug Odaflags/nor22
5Sopida Putthapinitflags/tha33
4Duangkamon Phongernflags/tha44
19Emma Labourneflags/gbrDNF6